PP

     Неділя, 27.11.2022, 04:19вихід | Гість | "Гості" Гість | RSS 

 


Головна » 2014 » Березень » 27 » ФЕСТИВАЛЬ ПРАВДИ під час агресії проти УКРАЇНИ Не ми маємо минати (якщо справді творці)
19:29
ФЕСТИВАЛЬ ПРАВДИ під час агресії проти УКРАЇНИ Не ми маємо минати (якщо справді творці)

ПОЧИНАЮЧИ з березня 2007-го року, Кривий Ріг представлений у Міжнародному фестивалі «Дні документального кіно в Україні про права людини» як його партнер і як організатор мандрівного показу його найкращих фільмів у нашому місті. Представлений був на той час лише однією організацією з Кривого Рогу: міським об’єднанням ВУТ «Просвіта» імені Тараса ШЕВЧЕНКА. З того часу перебіг подій на фестивалі висвітлює наша газета, а ще за рік (у 2008-му) ми його «охрестили» на її сторінках ФЕСТИВАЛЕМ ПРАВДИ. Але тоді навіть не могли собі уявити, що мине менше десятка років – і ми змушені будемо додати до цього визначення ще кілька вельми значущих слів: «під час агресії проти УКРАЇНИ». Але таке все ж сталося. Більше того – ми змушені сьогодні все частіше стверджувати, що частину земель незалежної України окуповано, причому – військами Росії, з народом якої ми, українці, боролися разом проти страшної і жорстокої гітлерівської навали.
А ще не менш важливо при цьому зазначити, що напад на наші мирні землі з боку агресора відбувся після того, коли український народ тільки-но скинув кліку диктатора ЯНУКОВИЧА і після тяжкого й кривавого бою в самому центрі столиці замислив розпочати довгоочікувані демократичні зміни, на справді правових засадах, на засадах доброї волі й справедливості. Та над всією країної нависла загроза окупації із подальшою втратою незалежності.. Тому тепер уже не дивно, що логосом-символом цьогорічного, вже одинадцятого за ліком, Міжнародного фестивалю «Дні документального кіно в Україні про права людини» стало палаюче серце, а його центровою світлиною – зображення оборонця Майдану зі справлді великої фотовиставки українського творця Ігоря ГАЙДАЯ «ОБЛИЧЧЯ СВОБОДИ. МАЙДАН» (на світлині на першій сторінці) .
За кілька днів до офіційного відкриття фестивалю, 19 березня, ми відзначили річницю від дня народження геніальної української поетеси Ліни КОСТЕНКО, а в серці й досі тяжіють (з огляду на надтривожну обстановку) слова із одного з її віршів про те, що «не час минає, а минаєм ми». Бо воно хоч і зрозуміло, що життя людини – надто коротке (порівняно із всесильним часом), та дуже вже не хочеться, щоб так швидко минув відпущений історією час для державотворчості цілого українського народу. Однак мусимо затямити собі, що коли вже втратимо здатність творити (якщо в масі своїй станемо паразитами на тілі землі чи бездуховними придатками до машин), коли піддамося страху внаслідок натиску агресора, то так і згинемо «серед степу широкого», не віднайшовши в собі сили протистояти злу, протистояти підступному й жорстокому загарбнику у вигляді кліки диктатора ПУТІНА.
У цьому числі ми розпочинаємо публікацію статей, репортажей, кореспонденцій, замальовок і просто коротеньких заміток про цьогорічний фестиваль, який розпочався 21 березня, а його закриття має відбутися 28 березня. І сьогоднішня вступна частина цілої серії таких публікацій зосередить увагу наших читачів лише на деяких моментах, які тією чи іншою мірою можна вважати важливими й значущими. Трошечки - на відкритті фестивалю й на прес-конференції журі, але насамперед - на окремій наскрізній темі під час його проведення.
А тема ця має в своїй основі необхідність пильно зосередити увчагу на явищі з досі невідомою назвою “ІДЕОРУПЦІЯ”. Якщо коротко, то суть його викладена в розділі каталогу фестивалю, який так і називається. А розповідає там про нього член Організаційного комітету фестивалю, член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир ЯВОРСЬКИЙ. Там, зокрема, йде мова про таке:
“Інформація в ЗМІ про корупцію не викликає ніяких суспільних, політичних чи правових наслідків. Люди настільки звикли до неї, що сприймають це як нормальну частину їхнього буденного життя, що вже нікого не дивує та не надихає на жодні активні дії. Новий час вимагає нових слів і понять, не тиражованих і не скомпроментованих, що примусили б задуматись над ситуацією, в якій ми всі опинилися, та про можливості виходу з неї. Ми винайшли нове слово — ідеорупція. Це корупція, що давно набула ознак ідеології, яка з роками стійко закріпилася в українській ментальності. По суті, ідеорупція — це деструктивна ідеологія, спрямована проти суспільних інтересів. Це ідеологія, заснована на тотальному нехтуванні правами людини. Тому що корупція грунтується на порушенні права власності, права на доступ до інформації, права на справедливий суд, свободу слова та багатьох інших прав. Корупційна система вміє захищатися й нападати. Вона захищається від спроб знищення чи обмеження, використовуючи залежність її користувачів. Вона рішуче нападає та намагається знищити всіх, хто їй заважає використовувати кругову залежність багатьох включених до неї осіб. На жаль, більшість людей в Україні не усвідомлюють, що боротьба з корупцією має починатися з боротьби за дотримання прав людини”.
Організаторами фестивалю (як і в останні кілька років) — ті самі: Українська Гельсінська спілка з прав людини, Херсонська міська Асоціація журналістів “Південь”, Херсонський обласний фонд милосердя і здоров'я і Центр сучасних інформсаційних технологій та візуальних мистецтв. Проходить він за участі цілої низки медіа-партнерів і технічних партнерів, за підтримки посольства Швеції, Міжнародного фонду “Відродження” та інших.
Свою роботу фестиваль розпочав із прес-конференцією журі. А взагалі до складу журі входять (назвати хоча б основні три конкурси: DOCU/ПРАВО, DOCU/ЖИТТЯ і DOCU/КОРОТКО) Оксана САРКІСОВА з Угорщини, Наталка ЗУБАР з України, Андрій ПОЧОБУТ з Білорусі, Боріс МІТІЧ із Сербії, Сімона Бауманн з Німеччини, Кріс МАКДОНАЛЬД з Канади, Андрій ЗАГДАНСЬКИЙ зі США, Стефані ЛАМОРРЕ з Франції і Вікторія БЄЛОПОЛЬСЬКА з Росії.
Відкриття фестивалю 21 березня вели журналісти Наталія ГУМЕНЮК і Андрій САЙЧУК При переповненому залі (такого аншлагу тут не було ніколи) глядачі з великою увагою переглянули добірку відеоматеріалів українських режисерів “Євромайдан. Чорновий монтаж”. І ще важливо зазначити, що на відкритті кіноогляду виступила з піснями українська актриса і співачка Мар'яна САДОВСЬКА, котра приїхала на запрошення організаторів із Кельна, що в Німеччині.
Загальний настрій, який панував на фестивалі, можна визначити знаменитими рядками з поезії Василя СИМОНЕНКА.
“Народ мій є, народ мій завжди буде,
Ніщо не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди,
І орди завойовників-заброд!“
І це дуже обнадіює у наших мріях і сподіваннях на майбутнє України.

Сергій ЗІНЧЕНКО.

На світлинах:члени журі на прес-конференції;програмний директор фестивалю Геннадій КОФМАН і член правління УГСПЛ Володимир ЯВОРСЬКИЙ.

Фото автора.

Переглядів: 753 | Додав: pprosvita | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: