PP

     Середа, 30.11.2022, 08:20вихід | Гість | "Гості" Гість | RSS 

 


Головна » 2010 » Травень » 30 » Найбільша кількість пам’ятників у світі - Тарасові ШЕВЧЕНКУ
20:00
Найбільша кількість пам’ятників у світі - Тарасові ШЕВЧЕНКУ
Великому поетові і художнику Тарасові ШЕВЧЕНКУ в Україні і світі встановлено приблизно 1100 пам’ятників. Загалом це найбільша кількість монументів, встановлених одній особі, якщо не враховувати вождів тоталітарного режиму і невідомих солдатів. У Львові з нагоди 149-ї річниці перепоховання поета у Каневі, що відзначатимуть 22 травня, благодійний фонд «Україна-Русь» випустив мапу-схему «Пам’ятники Тарасові ШЕВЧЕНКУ в Україні та світі». На мапі-схемі показані місця, де встановлені пам’ятники Тарасові ШЕВЧЕНКУ, перелічені музеї, подана коротка біографія і фотографії майже півсотні монументів, від села Шевченкового і до Аргентини, Канади, США, Грузії, словом скрізь, де була українська громада.
Найвищий у світі пам’ятник ШЕВЧЕНКОВІ, висотою 7 метрів, стоїть у Ковелі, що на Волині. А ось найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка у Кабардино- Балкарії – 4200 метрів над рівнем моря.
Перше скульптурне зображення поета і художника було виготовлене у Санкт-Петербурзі, за рік після смерті, а перший пам’ятник на українській землі встановили у Харкові у 1897 році.
Майже на усіх континентах світу, окрім Африки, є пам’ятники ШЕВЧЕНКОВІ, у 47 країнах світу – 100 монументів. Однак наступного року мають звести монумент у Південно-Африканській Республіці (ПАР). Відсутні пам’ятники Кобзареві у Німеччині, Великобританії, Естонії, Латвії, Киргизії.
Мистецтвознавці називають оригінальним пам’ятник Кобзареві у Римі, де поет зображений в образі античного філософа. А за мистецькими цінностями вирізняють монументи у Харкові, Києві, Каневі, Вашингтоні.
Найбільше пам’ятників ШЕВЧЕНКОВІ+ - в Галичині (півтисячі), де ШЕВЧЕНКО ніколи не був. Селяни відкривали перший пам’ятник Кобзареві на Львівщині у 1911 році в селі Лисиничі, де він зберігся донині. У Росії – 9 пам’ятників ШЕВЧЕНКОВІ, у Казахстані – 4. Були певні періоди в історії, коли масово встановлювали монументи поетові, наголосив автор мапи, голова благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав НОВОЖЕНЕЦЬ.
«Були чотири хвилі, коли масово будувались пам’ятники ШЕВЧЕНКОВІ, – каже він. – Перша хвиля припала на 100-річчя від дня народження поета у 1914 році, друга – після возз’єднання Західної України (після 1939 року), третя – період «відлиги» (1954 рік), а найбільша припала на початок 90-х РОКІВ, у час відновлення незалежності України. Є чотири визначних дати у житті ШЕВЧЕНКА, на чому акцентуємо увагу, це має знати кожен українець: 9 березня 1814 року – день народження Кобзаря, 10 березня 1861 року – день смерті, 22 квітня 1838 року – був викуплений з кріпацтва, 22 травня 1861-го – перепохований у Каневі. Ми мапою хочемо привернути увагу до того, що українськість і український дух підкреслюється у вигляді пам’ятника ШЕВЧЕНКОВІ. Бо усі заходи українці проводять біля монументів Кобзаря. Але чи завжди нині шанують ШЕВЧЕНКА?».
Однак насправді ніхто не знає достеменно, скільки пам’ятників Кобзареві встановлено на Землі. Адже в Україні не створений єдиний реєстр монументів поетові. Тому 1100 пам’ятників – це дуже приблизна цифра. До того ж, чимало монументів були зруйновані. Так, у Румунії, невдовзі після повалення соціалістичної системи, монумент Кобзаря знищили, як і в Санкт-Петербурзі, а в Торонто його викрали. Шевченкознавець Роман НАКОНЕЧНИЙ працює над альбомом пам’ятників Тарасові ШЕВЧЕНКУ, але найкращим вважає той, який ще збудують у майбутньому. Понад 300 сходинок ведуть на Тарасову гору у Каневі. Ними пройшли понад 11 мільйонів людей зі 150 країн світу. Такі приблизні підрахунки.

Галина ТЕРЕЩУК,
радіо «Свобода», 21 травня 2010 року
Категорія: ІНШЕ | Переглядів: 3732 | Додав: pprosvita | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: