PP

     Неділя, 29.01.2023, 18:42


вихід | Гість | "Гості" Гість | RSS 

 


Головна » Статті » СТАТТІ З ІНШИХ ДЖЕРЕЛ » Cтатті з іншіх джерел

Віктор ЯНУКОВИЧ і засоби масової інформації: балансування по лезу ножа
В В Україні нині сезон виборів. Голосування призначено на 28 жовтня, а на минулому тижні було оголошено про офіційний початок передвиборчої кампанії. Він також приніс полегшення єдиному незалежному каналу, який залишився в країні, TВі. Звинувачення про ухиляння від сплати податків проти його директора Миколи КНЯЖИЦЬКОГО офіційно зняли. Рейд податкової міліції в офіси каналу 12 липня мав наслідком широке засудження з боку організацій зі свободи преси та заяву посла США в ОБСЄ, місцевій організації з безпеки. За словами Княжицького, дипломати з США та ЄС здійснювали тиск також і в особистому порядку. Допомогла й увага міжнародних ЗМІ таких як CNN. Усі погодились з тим, що ця ситуація стала ще одним прикладом зловживання Україною законом задля придушення інакомислення.
Зрештою навіть президент Віктор ЯНУКОВИЧ висловив свою стурбованість. «Для демократичної держави критично важливо захищати свободу слова та запобігти тиску на засоби масової інформації», - заявив він. І все ж важко не відчути, що ЯНУКОВИЧ прагне до мінімального рівня свободи, необхідного для того, щоб міжнародні інституції і далі мовчали. Тоді як він досі перебуває в опалі через ув’язнення Юлії ТИМОШЕНКО, колишнього прем'єр-міністра (який очолює список опозиції, незважаючи на те, що це заборонено) додаткові докази нечесної гри на цих виборах можуть призвести до візових санкцій та заморожування активів оточення ЯНУКОВИЧА. Послаблення тиску на TВi свідчить про те, що про такі загрози знають.
TВi повинен вижити принаймні до дня виборів. Втім канал все ще має проблеми. Минулого року йому не надали ліцензію на цифрове мовлення. Окремі провайдери відмовляються його транслювати. Легко зрозуміти, чому канал дратує владу. Такі програми, як «Знак оклику», регулярно викривають масштабну корупцію, а сатиричні шоу глузують з лідерів країни. За словами КНЯЖИЦЬКОГО, незалежність каналу забезпечує редакційна рада, до складу якої входять такі знаменитості як Адам МІХНІК. А власник TВi в Україні більше не має жодних бізнес-інтересів.
Решта телебачення в країні знаходиться під контролем або олігархів, близьких до уряду, або безпосередньо під контролем уряду. І з наближенням виборів кількість хороших новин збільшується. Улюбленим на даний момент є успіх Євро-2012, який Україна організувала спільно з Польщею (втім глядачів українського телебачення можна пробачити за те, що вони не розуміють, яку роль зіграла Польща). Хоча Євро-2012 і не вдалося заохотити приїздити більше іноземних вболівальників, як на те сподівалася країна, його оцінили схвально завдяки хорошій атмосфері та безпроблемному протіканню. Опитування громадської думки свідчать про маленьке зростання рейтингів правлячої партії після турніру. Але українці як і раніше глибоко незадоволені своїм економічним становищем і їх все більше злить корупція. З цієї причини такі канали як TВi дійсно дратують владу.
Багато аналітиків переконані, що партія ЯНУКОВИЧА не зможе перемогти на виборах, якщо вони будуть по-справжньому вільними і справедливими. За словами Петра БУРКОВСЬКОГО з Національного Інституту Стратегічних Досліджень партія влади ходить по лезу ножа. Вибори (та медійне середовище, в яких їх буде проведено) мають стати достатньо справедливими для того, щоб уникнути санкцій. Але вони також повинні забезпечити правлячій команді більшість у парламенті. І справа TВi перевірила цю межу скоріш за все не в останній раз.
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Сайт журналу «Український тиждень», 7 серпня 2012 року.
Категорія: Cтатті з іншіх джерел | Додав: pprosvita (13.08.2012)
Переглядів: 573 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: