PP

     Субота, 23.11.2024, 21:09


вихід | Гість | "Гості" Гість | RSS 

 


Головна » Статті » СТАТТІ З ІНШИХ ДЖЕРЕЛ » Cтатті з іншіх джерел

Марія ШИЩЕНКОВА: «Обурює тривалість і безперервність репресій»
Короткі повідомлення про жорстку реакцію офіційного Мінська на грудневі мирні протести, які з’являються в різних ЗМІ, не дають повного уявлення про характер того, що відбувається в Білорусі. Для того, щоб дати можливість громадянам сусідніх з Білоруссю держав зрозуміти причини конфлікту між владою і громадянським суспільством республіки, прес-служба Міжнародної наглядової місії Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі запланувала публікацію серії інтерв'ю, в яких відомі правозахисники і журналісти дадуть свою оцінку ситуації та спробують спрогнозувати її розвиток. Пропонуємо вашій увазі перше інтерв'ю з цієї серії: на наші запитання погодилася відповісти Марія ШИЩЕНКОВА, представниця «Фронтлайн» - міжнародної організації, що займається захистом активістів правозахисного руху. Марія народилася і виросла в Білорусі, але вже досить давно працює в різних європейських структурах. На даний момент в її функції входить постійний моніторинг становища правозахисників у країнах СНД і координування дій, спрямованих на їх підтримку.
- Марія, чим, на Ваш погляд, стало 19 грудня для громадянського суспільства Білорусі?
- 19 грудня кардинальним чином переломило ситуацію. До цього часу порушувалися права, в основному, політичних активістів. Правозахисники стикалися з низкою проблем, але, тим не менш, в останні роки влада не чинила сильного тиску на правозахисні організації, не звертаючи на їхню роботу особливо пильної уваги. Після 19 грудня ситуація радикально змінилась і зараз ми всі стали свідками просто неймовірного тиску на всі правозахисні організації: серії обшуків, виклики правозахисників на допити. Щодня з'являється інформація про нові випадки тиску на громадян, що займаються захистом прав людини.
- Як Ви оцінюєте санкції Європейського Союзу?
- Мені важко дати однозначну оцінку рішення, прийнятого ЄС, оскільки я сама з Білорусі. Я чудово розумію, що будь-які санкції, якими б вони не були точковими, позначаться на добробуті білоруського народу, зачеплять кожного білоруса. Тому я не можу беззастережно схвалити запровадження санкцій. І в той же час я розумію, що європейська політика останніх років була спрямована на зближення з Білоруссю, але білоруська влада просто використала це у своїй грі, та не зробила ніяких реальних кроків назустріч європейській спільноті. Не було зроблено нічого для поліпшення ситуації у сфері прав людини. Тому санкції, що вводяться, можна вважати адекватним заходом. Так вважають і більшість білоруських активістів- всі інші способи спілкування з білоруською владою вже були випробувані і не привели до яких-небудь помітних покращень.
- Що в даній ситуації планує робити «Фронтлайн»?
Наші завдання не змінюються. Ми - організація, яка була створена для того, щоб допомагати правозахисникам у їх повсякденній роботі, оскільки ми вважаємо, що правозахисники здатні серйозно впливати на ситуацію у своїх країнах. Саме вони є двигуном внутрішніх змін. Ми вже зараз діємо на підтримку правозахисників на місцях з лобіювання їх інтересів в міжнародних організаціях і щодо координації дій зі спецдоповідачами ООН із захисту правозахисників.
- Напевно Ви стежили за подіями в Білорусі. Що з подій цього місяця справило на Вас найбільше враження?
- Найбільше обурює в даній ситуації тривалість і безперервність тиску. Це не разова акція, а масштабна зачистка громадянського суспільства. Обшуки пройшли не тільки у тих, хто спостерігав за виборами, а практично у всіх правозахисних організаціях. Курйозним же є те, що співробітники комітету держбезпеки, як відзначають спостерігачі, присутні під час обшуків, виглядають дещо розгубленими і не завжди розуміють причини тих дій, в яких вони змушені брати участь. Дуже помітна невідповідність між масштабом обшуків і затримань, і коректністю, з якою діють співробітники КДБ.
- Які Ви бачите загальні загрози, загальні тенденції у сфері прав людини в Білорусі та інших пострадянських країнах?
- Дуже складно узагальнювати. Ситуації в різних країнах регіону часто істотно відрізняються. Є загальні риси ситуацій в Росії, Україн іта Білорусі. Є загальні тенденції в країнах Центральної Азії. У країнах Північного і Південного Кавказу ситуація відрізняється між собою. Якщо намагатися виділити щось загальне, то можна відзначити, що тиск на правозахисні організації в усіх пострадянських країнах дуже сильно прив'язаний до політичного календаря.
- Проте, можна помітити, що ситуація у сфері прав людини в усіх наших країнах далека від ідеалу та має тенденцію до погіршення. Чи можете Ви проаналізувати причини виникнення цих тенденцій?
- Я не претендую на глобальний аналіз, але можу спробувати виділити деякі причини. Однією з головних, я б назвала негативну роль Росії для всього регіону. Російська влада намагається формувати в суспільстві неприйняття прав людини, намагається нав'язувати думку, що права людини не є споконвічно російською цінністю і що ця цінність не може бути пріоритетом і вимагати будь-якого особливого захисту. Нав'язується думка, що в країнах нашого регіону є проблеми більш важливі, ніж права людини, що потрібно спочатку розібратися з цими проблемами і тільки потім говорити про людський вимір. Російські дипломати активно використовують цю риторику під час спілкування з урядом інших пострадянських країн, і ми бачимо, як влада цих країн поступово скочується до такої ж позиції, починаючи досить агресивно ставитися до міжнародних ініціатив у сфері прав людини.
- Чи означає все це, що назріла необхідність переглядати підходи в стратегії дій на захист прав людини в цьому регіоні?
- Для мене очевидним є, що не можна миритися з ситуацією, коли в міжнародних організаціях політику роблять лише представники урядів. Цілком очевидно, що і в рамках Ради Європи, і в рамках ОБСЄ повинні бути представлені структури громадянського суспільства. Ми бачимо, як в пострадянських країнах зміцнюється тенденція до того, щоб зі збереженням видимості демократичних процедур утримувати владу в руках одних і тих же політичних еліт.
- З яким закликом або побажанням Ви могли б звернутися до представників громадянського суспільства в країнах регіону?
- У кожній з наших країн є достатня кількість впливових організацій, що мають великий досвід роботи з міжнародними структурами. І в рамках ініціатив, які здатні вплинути на ситуацію у сфері прав людини, організації з різних країн можуть діяти єдиним фронтом, виробляючи якусь спільну позицію. І якщо вже висловлювати якісь побажання, я б побажала саме цього - більше спільних дій, більше солідарності, більше координації.
- Як Ви оцінюєте роботу Міжнародної наглядової місії?
- Я вважаю, що це дуже важлива ініціатива. З багатьох причин. Це знімає частину навантаження з білоруських організацій, які зараз працюють унадзвичайно складних умовах, піддаючись сильному тиску з боку влади. Місія взяла на себе збір та документування інформації про порушення. Місія займається перекладом і поширенням цієї інформації, причому, робить це якісно. Це дуже важлива робота, оскільки оперативне інформування дає великі переваги білоруському громадянському суспільству. Причому, присутність правозахисників з країн ОБСЄ важливане тільки для білоруського громадянського суспільства, але й для всіх, хто підтримує цю ініціативу. Крім того, це хороша школа для правозахисників, які зараз приїжджають до Білорусі. Це важливо, оскільки правозахисники, працюючи у своїх країнах, схильні замикатися у своїй ситуації. Працюючи разом, ми можемо відкривати один для одного нові напрями роботи, нові форми реагування на спроби тиску з боку влади. Дуже добре і те, що правозахисники країн ОБСЄ починають дивитися ширше на проблеми усфері людського виміру, починають сприймати себе як певну спільність, усвідомлювати солідарну відповідальність за ситуацію в регіоні. Крім того, це сприяє поширенню інформації, не дозволяє їй залишатися лише всередині країни.
Розмовляв Костянтин РЄУЦЬКИЙ, співробітник Міжнародної спостережної місії в Мінську, голова правління правозахисного центру «Поступ», helsinki.org.ua, 4 лютого 2011 року.
(У скороченому вигляді)
Категорія: Cтатті з іншіх джерел | Додав: pprosvita (20.02.2011)
Переглядів: 644 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: