PP

     Вівторок, 23.04.2024, 18:00


вихід | Гість | "Гості" Гість | RSS 

 


Головна » Статті » СТАТТІ З ІНШИХ ДЖЕРЕЛ » Cтатті з іншіх джерел

ЧОГО НАМ ОЧІКУВАТИ ВІД НОВОГО ПРЕЗИДЕНТА Замість підвищення соціальних стандартів — зближення з реаліями...
Попередній підрахунок голосів другого туру виборів президента засвідчує хоча й непереконливу, але перевагу Віктора Януковича. Напередодні це саме продемонстрували й проведені екзит-поли. Якими перші кроки в сфері економіки президента Януковича бачать експерти? Чи вдасться йому виконати хоча б частину своїх передвиборних обіцянок, зважаючи на обмежений вплив глави держави на економіку за його нинішніх повноважень і політичної ситуації в країні? Нагадаємо, що, крім обіцянок врешті-решт підвищити соціальні стандарти, Віктор Янукович у своїй передвиборній програмі також зауважував, що Україна повинна за 10 років увійти до 20 найбільш економічно розвинених країн світу (G20). Стрижневим питанням динамічних перетворень, як зазначається в його передвиборній програмі, стане застосування вже апробованої дієвої інвестиційно-інноваційної моделі розвитку. При цьому Янукович, починаючи з 2010 року, гарантує щорічне зростання ВВП, збільшення частки інноваційно-активних підприємств і прямих іноземних інвестицій в Україну до 50 мільярдів дол. у 2014 році.
«День» з’ясовував, що натомість від президента ЯНУКОВИЧА очікують експерти-економісти, і що б вони порадили йому зробити в першу чергу...
Валерій ГЕЄЦЬ, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України:
— Для виконання передвиборних зобов’язань ресурсів у бюджеті немає. Натомість перед новим президентом України постають надзвичайно складні завдання. Наприклад, у фінансовому секторі знаходиться маса проблем, розв’язати які не вдасться без участі міжнародного капіталу. В таких умовах отримати серйозне економічне зростання в 2010 році буде складно... Не забуваймо й про проблему зовнішніх боргових зобов’язань, які в цьому році потрібно виконати або ж реструктурувати. На мій погляд, потрібно в значній мірі відмовитися від підняття заробітних плат та пенсій в частині соціальних зобов’язань, бо фінансових ресурсів економіки сьогодні не достатньо. Якщо ж виконувати їх, то потрібно піднімати податковий тиск на великий бізнес, на капітал, на розкіш, на надприбутки. Оскільки ж Януковича підтримує великий бізнес — це доволі серйозний крок... Тому можна очікувати, що навряд чи в повному обсязі вдасться виконати соціальні зобов’язання. З іншого боку, великі шанси на успіх має намір Януковича боротися з бідністю через збільшення кількості зайнятого населення.
Олександр ПАСХАВЕР, президент Центру економічного розвитку:
— Ситуація в економіці країни щодо здатності держави відповідати на економічні виклики нагадує 1994 рік. Тому сьогодні потрібна ретельно виважена довгострокова діяльність, яка вирішить одночасно три проблеми. Перша, короткострокова, — це вироблення поточної політики, пов’язаної з подальшим виходом із кризи. В цьому контексті має з’явитися консолідований підхід у питанні повернення боргів, виконання соціальних зобов’язань. Друга проблема має середньостроковий характер і стосується впровадження структурних реформ, без яких неможливо вирішувати вже озвучені поточні проблеми. І остання проблема, довгострокова, — зупинити скочування України на «обочину» сировинної периферії світу. Щоб вирішити ці три взаємопов’язані проблеми, потрібно бути дуже наполегливим, ідеологічно цілісним і гуманним до громадян. До речі, хочу відмітити: я високо оцінюю той факт, що уряд Тимошенко в 2009 році не допустив колапсу в цілому економічної системи та окремих економічних об’єктів. Далі, на мій погляд, потрібно зберегти такі досягнення. Від нового президента очікують адекватних дій. Політики ж — як майбутня опозиція, так і влада — повинні чітко сказати, як і за рахунок чого вони вирішуватимуть озвучені виклики. А якщо вони не будуть цього говорити, то нічого хорошого не доводиться очікувати.
Володимир ЛАНОВИЙ, екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ:
— Стосовно реалістичності виконання передвиборної програми Януковича скажу так: у нього її немає. Це не програма, а лише передвиборна риторика з суспільством, яка має мало спільного з серйозними структурними кроками, котрі має зробити новий президент. Коли проводиться передвиборна агітація, то кандидати в президенти віддаляються від економічних реалій. Мудрість нового глави держави має полягати в тому, щоб він почав дискусію з експертами про основні тенденції у галузях економіки, про вироблення механізмів впровадження структурних змін. Тільки так суспільство зможе впливати на поведінку свого обранця. Зараз же основний вплив на українську владу здійснюють потужні економічні структури, власники великих промислових підприємств та фінансових груп. Але й від цього буде користь: великі економічні суб’єкти перебувають у кризі, тому вони також вимагатимуть від влади дієвих реформ.
Антон ФІЛІПЕНКО, президент Української асоціації економістів-міжнародників:
— Я вважаю, що буде спроба повторення тієї політики, яка була під час прем’єрства Януковича. Вона полягала в трансформації інвестицій у економічне зростання при деякому послабленні соціальної політики. Але враховуючи останнє рішення Верховної Ради стосовно підвищення соціальних стандартів, що проводилося командою Януковича, так само, як і його обіцянки під час передвиборної кампанії, простежуються певні суперечності. До речі, обіцянки щодо підвищення соціальних стандартів, враховуючи економічне становище країни, буде дуже важко виконати. Для цього, гадаю, четвертий транш МВФ будуть намагатися отримати як уряд, так і новий президент. Разом з тим процес оздоровлення економіки, на мою думку, є безповоротним на найближчий період. І це може сприяти виконанню певних соціальних зобов’язань... Ще один можливий стабілізуючий фактор — політичний. Останнім часом лунало чимало заяв представників Партії регіонів про те, що було б непогано знайти спільну мову з Блоком Юлії Тимошенко. Це буде складно, але корисно для країни: політичні загострення лише шкодять економіці.
Ільдар ГАЗІЗУЛЛІН, старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень:
— Від новообраного президента слід очікувати двох основних кроків щодо економічного курсу держави. Зокрема, перші кроки вже були зроблені, а саме — відбулося скорочення окремих статей бюджетних витрат. По-друге, очікуємо змін у сфері енергетичної політики, а це, зокрема, зростання ціни на газ для населення. Що ж до реалізації передвиборних програм, то можна говорити, що не було певних документів, які зобов’язують до їх виконання. Були обіцянки. Тому про їх достеменне виконання говорити тяжко. Звичайно, з прийняттям відповідних законів Віктор Янукович, у разі його інавгурації, зможе номінально підняти рівень мінімальної заробітної плати, збільшити пенсії. Однак поки що державна скарбниця пуста, і грошей на реальне виконання обіцяного немає...

Підготували Наталія БІЛОУСОВА, Олексій САВИЦЬКИЙ, Алла ДУБРОВИК, газета «День 9 лютого 2010 року

Категорія: Cтатті з іншіх джерел | Додав: pprosvita (17.02.2010)
Переглядів: 675 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: