PP

     Середа, 27.11.2024, 08:47


вихід | Гість | "Гості" Гість | RSS 

 


Головна » Статті » СТАТТІ З ІНШИХ ДЖЕРЕЛ » Cтатті з іншіх джерел

«Усе, що ухвалюють останнім часом, призводить до погіршення ситуації»


  32-річний Юрій ГАВРИЛЕЧКО з Фонду суспільної безпеки прогнозує другу хвилю звільнень і скорочень на кінець травня, а третю — на вересень-жовтень. 
 - Як можна оцінити антикризові дії уряду в соціальній сфері?
- Я не бачив жодного справді антикризового закону чи постанови уряду щодо соціальної політики. Усе, що ухвалюють, призводить до погіршення ситуації. Скажімо, уряд декларує удосконалення адресності соціальної допомоги, але насправді ці заходи спрямовані на економію бюджетних коштів за рахунок зменшення кількості отримувачів цієї допомоги. 
- У чому конкретно це проявляється?
- Наприклад, згідно з постановою Кабінету Міністрів від 11 березня щодо допомоги малозабезпеченим сім’ям кардинально переглянуті критерії, кого саме такими вважати. І віднині годі сподіватися на грошову допомогу від держави тим родинам, які мають навіть не додаткові джерела для існуванння, не дохід, а лише потенційну можливість отримувати його від володіння власністю у вигляді другої квартири, машини, земельної ділянки. Також позбавлять права на виплати, якщо малозабезпечена сім’я упродовж 12 місяців до дня звернення за призначенням соцдопомоги платила за освіту дитини. Обмеження установлено в залежності й від зроблених покупок протягом року. Не слід сподіватися на гроші від держави й тим, хто має хоча б теоретичну можливість одержати доход від утримання великої домашньої худоби, птиці. Тобто людині кажуть: якщо ти можеш щось отримати самотужки, то обійдешся без допомоги держави. Але не всі насправді можуть. Незрозуміло, як будуть перевіряти достовірність даних. У постанові зазначено: матеріальне становище визначатиметься під час обстеження матеріально-побутових умов. Ухвалення рішення про надання соціальної допомоги покладене на місцеві адміністрації. Але не визначено, хто і як має це визначати, відсутні чіткі критерії оцінки. Узагалі, в цьому антикризовому документі уряду чимало термінів, яких немає в нормативно-правових актах. Наприклад, ”власність сім’ї”, ”можливість одержання доходу”, ”матеріально-побутові умови сім’ї” тощо. 
- Ця постанова діятиме на час кризи?
- Час її дії не обумовлений. 
- Кого не стосуються соціальні нововведення?
- Родин, які мають неповнолітніх дітей та членів сімей, які досягли 65-літнього віку, а також інвалідів І і ІІ груп. Хоча виникає запитання: чому саме 65 років? Адже пенсійний вік у нашій країні визначений для жінок 55 років, чоловіків — 60. Напевно, мається на увазі, що пенсіонер 5–10 років повинен десь працювати. Але під час кризи знайти роботу складно. Згідно з чинним законодавством державна служба зайнятості не займається працевлаштуванням пенсіонерів. 
- Які ще ”антикризові” закони негативно вплинуть на ситуацію?
- Згідно із ухваленим у грудні торік законом про зменшення впливу світової кризи на сферу зайнятості, майже всі сільські жителі позбавлені права на реєстрацію у державній службі зайнятості. Цей закон порушує один із принципів соціального страхування, відповідно до якого будь-який застрахований громадянин при настанні страхового випадку має право на отримання страхової премії. У цьому випадку — допомоги з безробіття. Людину також позбавляють цього права, якщо вона погоджується на участь в оплачуваних суспільних роботах. Але вони ж виконуються за рахунок місцевих бюджетів, а допомога з безробіття — це страхова премія, що сплачується з коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Поки людина працювала, роботодавець і застрахована особа сплачували внески. А тепер їй у виплатах відмовляють чи виставляють додаткові умови для їх отримання. По-суті, ці гроші у неї крадуть.
Звісно, такі заходи істотно зменшують кількість офіційно зареєстрованих безробітних, і це дозволяє заощадити кошти Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Але процвітатиме приховане безробіття. Марно сподіватися на поліпшення соціального становища людей. Ще ухвалено закони про підвищення акцизних зборів і ставок, що веде до зростання цін. А отже — до зниження споживання і, відповідно, зменшення виробництва, звільнень працівників. 
- Що очікує соціальну сферу найближчим часом?
- Швидше за все, чергова хвиля безробіття прокотиться наприкінці травня. За офіційними даними, сьогодні майже півтора мільйона перебувають у вимушених відпустках. Приблизно стільки само переведено на скорочений робочий день. Спостерігається динаміка падіння виробництва: у січні порівняно з січнем 2008-го на 34%, у лютому — на 31,6%. Це також призводить до звільнень. Сьогодні запроваджені серйозні санкції до роботодавців за невиплату заробітної плати — тому їм краще звільнити працівника, ніж затримувати зарплатню. Що багато хто робитиме. Третя хвиля звільнень і скорочень вочевидь буде у вересні–жовтні. Через це збільшуватиметься дефіцит Пенсійного фонду, а він і так визначений на рівні 13,5 млрд грн. 

 

Ольга ВАУЛІНА, Gazeta.ua, 7 квітня 2009 року



Категорія: Cтатті з іншіх джерел | Додав: pprosvita (09.04.2009)
Переглядів: 914 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: