PP

Четвер, 25.04.2024, 00:41

вихід | Гість | "Гості" Гість | RSS

Головна » 2009 » Листопад » 30 » Хроніка. ФРАГМЕНТИ (Продовження. Початок в числі 21-му за 2009 рік)
Хроніка. ФРАГМЕНТИ (Продовження. Початок в числі 21-му за 2009 рік)
Колективізація, розкуркулення (близько 285 тисяч сімей ─ більше мільйона осіб), знищення кращої частини українського селянства, падіння врожайності та зниження продуктивності праці як наслідок колективізації, непомірні хлібозаготівлі і як результат─ голод. Незважаючи на нестачу хліба, влада викачувала зерно урожаю 1931 року в інші регіони та на експорт.
1932 рік
Січень, 1(п’ятниця)
Наказ Наркомату постачання СРСР про створення постійного запасу хліба на Закавказзі за рахунок УСРР та Кубані.Ухвалено взяти з неподільного фонду 2 млн пудів пшениці для Закавказзя та додатково 2 млн пудів кукурудзи з фондів "Союзхліба”.Запропоновано завершити відвантаження пшениці в десятиденний термін, а кукурудзи ─ до 15 березня / Український хліб на експорт: 1932-1933 рр. ─ К.,2006.─ С. 48-50.
Січень, 9(субота)
Телеграма заступника голови Комітету заготівельпри РПО СРСР М.Чернова керуючому всеукраїнською конторою "Заготзерно” М.Меламеду про безумовне відвантаження Україною мільйона пудів ярої пшениці для посівної кампанії східних регіонів / Український хліб на експорт: 1932-1933 рр.─ К., 2006.─ С. 55-56.
Лютий, 7(неділя)
Лист спеціальної бригади Західної області РСФРР до ЦК КП(б)У з вимогою про повне відвантаження борошна згідно з завданням союзного уряду. Вказано на на недовантаження в січні місяці житнього борошна, згідно з нарядами союзних органів, у кількості 6504т та жита-2015т. Повідомлено, що, крім того, на лютий видано наряд на житнє борошно в кількості 11300т / Український хліб на експорт: 1932-1933рр.─ К., 2006.─ С.47-48.
Березень, 11(п’ятниця)
Телеграма уповноваженого Комітету заготівель при РПО СРСР по УСРР М.Степанського до В. Чубаря щодо додаткового завдання та відвантаження Україною 16 тис.т ярої пшениці для посівної кампанії на Уралі та в Казахстані / Український хліб на експорт: 1932-1933 рр.─ К., 2006.─С.56.
Березень, 12(субота)
Директива секретаря ЦК КП(б)У П. Любченка і голови ВУЦВК УСРР Г. Петровського усім районним парткомітетам і райвиконкомам щодо неухильного виконання експортних планів / Український хліб на експорт: 1932-1933 рр.─ К., 2006.─ С. 57-58.

Зерно у колгоспів та селян вилучали по-більшовицьки.

Січень, 12(вівторок)
Село Устимівка на Одещині. Президія райвиконкому ухвалила постанову про ліквідацію артілі "Незаможник” за невиконання плану хлібозаготівель(виконано на 63%). У звязку з ліквідацією колгоспу вирішено протягом доби нарахувати колишнім колгоспникам сільгоспподаток, страховку і "самообкладання” як одноосібникам. Усуспільнене майно та худобу, що припадає на неподільний та інші фонди і відрахування(культфонд, фонд допомоги, та ін.), запропоновано передати районній колгоспній спілці, а решту майна артілі та окремих членів "описати” за різні державні борги. Посівний фонд зараховано до плану хлібозаготівель. Перед сільрадою та колишніми колгоспниками, а тепер одноосібниками, поставлено завдання протягом січня виконати план хлібозаготівель, що припадав на колишній колгосп. Тих, хто не виконував хлібозаготівлі, притягнуто до судової відповідальності як контрактників, що не виконували своїх зобов’язань перед державою. Озимий клин зараховано до боргу. Сільраді дано директиву про відведення земельних ділянок для колишніх членів колгоспу із зобов’язанням про примусовий засів / Колективізація і голод на Україні. 1929-1933: Збірник документів і матеріалів.─ К., 1992.─ С. 390.
Січень, 17(неділя)
На республіканській нараді працівників Укрколгоспцентру про виконання плану хлібозаготівель з урожаю 1931 р. повідомлялося про факти репресій місцевої влади щодо селян, які не виконали завдань. Правління Фельварської сільради Знам’янського району, яка на 5 січня виконала лише 61% плану, "розбило” планове завдання між селянськими дворами, не зважаючи на їхню економічну спроможність і застосовуючи репресії.Селян, що не виконали план, роздягли виштовхали на мороз, "поставили до стінки”, погрожуючи розстрілом, вимагаючи виконання плану протягом 12 годин / Колективізація і голод на Україні. 1929-1933: Збірник документів і матеріалів.─ К., 1992.─ С.394.
Березень, 22(вівторок)
Доповідна записка завідувача секретної частини Вінницького обкому КП(б)У Щеткіна прокурору Вінницької області Черніну "Про накладання штрафів на селян”.Повідомлялося про систематичні зловживання місцевих органів влади щодо селян при проведенні хлібозаготівель ─ безпідставне штрафування та незаконні конфіскації майна / Голод і голодомор на Поділлі: 1920-1940 рр.: Збірник документів і матеріалів.─ Вінниця, 2007.─ С. 243.
Квітень, 1(пятниця)
Доповідна записка завідувача інформаційного сектора організаційно-інструкторського відділу ЦК КП(б)У Стасюка про факти катувань селян с.Кошлани Іллінецького району Вінницької області. Повідомлялося, що під час хлібозаготівель у січні та лютому голова сільради та уповноважений РПК знущалися над одноосібниками та грабували їхнє майно.Після цього 240 селянських господарств у кількості 1200 осіб залишилися без продовольства / Голод і голодомор на Поділлі: 1920-1940 рр.: Збірник документів і матеріалів.─ Вінниця, 2007.─ С. 252-253.
Прагнучи вижити та врятувати сім’ї, селяни, незважаючи на заборону, масово виїздили в міста та за межі України в надії роздобути хоч якихось продуктів.

Січень, 30(субота)
Секретно-політичний відділ ОДПУ повідомляв про відхідництво до міст і промислових центрів УСРР 326720 селян / Трагедия советской деревни: коллективизация и раскулачивание: Документы и материалы. 1927-1939: В 5 т.─ М., 2001.─ Т.3. Конец 1930-1933 гг.─ С. 348.
Березень, 22(вівторок)
Телеграма ЦК КП(б)У обкомам партії з повідомленням постанови про усунення обмежень щодо перевезення окремими особами незначної кількості хліба та скасування всякого родузагороджувальних загонів / Голод 1932-1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів.─ К., 1990.─ С. 133.
Квітень,1(п’ятниця)
Харків. Постанова РНК УСРР "Про заборону загороджувальних загонів по відбиранню хліба у колгоспників й звільнення ув’язнених по справі хлібозаготівель”. Пропонувалося зняти загороджувальні загони, що перешкоджали перевезенню селянами невеликої кількості зерна ─ до 16 кг, взяти до відома директиву генерального прокурора республіки від 25 березня 1932 р. про необхідність перегляду справ осіб, що перебували у БУПРах в звязку з хлібозаготівлями та звільнити їх на час засівної кампанії / Колективізація і голод на Україні. 1929-1933: Збірник документів і матеріалів.─ К., 1992.─ С.446.
Квітень, 10(неділя)
Супроводжувальний лист секретаря обкому ВКП(б) Центрально-Черноземної області РСФРР М.Малінова про масовий наплив голодуючих українців до прикордонних районів Росії / Український хліб на експорт 1932-1933рр.─ К., 2006.─ С. 93.

Із зерна тим часом виробляли спиртне.

Лютий, 29(понеділок)
Золочівський район Харківської області.Відбувся голодний бунт селян та напад на охорону Ведмедівського винного заводу, розібрали 100 т кукурудзи. / ЦДАГО України.─ Ф.1.─ Оп. 20.─ Спр. 5417.─ Арк.169.
Березень, 14(понеділок)
Ведмедівський винний завод Золочівського району Харківської області. Робітники-залізничники і члени сільрад Харківського району організували напад 2 тис селян з 14 сіл Золочівського, частини Богодухівського та Харківського районів на зерносклад заводу. Органам ДПУ вдалося придушити виступ селян. / ЦДАГО України.─ Ф.1.─ Оп. 20.─ Спр. 5417.─ Арк. 169-173.
Березень, 17(четвер)
Немирів.Вінницька область. У спецдовідці начальника Вінницького облвідділу ДПУ В.Левоцького секретареві Вінницького обкому КП(б)У М.Алєксєєву та голові Вінницького облвиконкому Лісовику повідомлялося, що понад 600 голодуючих селян Немирівського, Брацлавського, й Іллінецького районів намагалися "розтягнути” 150 тис. пудів кукурудзи, заготовлених для Немирівської винокурні. Відбулася сутичка селян із робітниками заводу / Голод і голодомор на Поділлі: 1920-1940 рр.:Збірник документів і матеріалів.─ Вінниця, 2007.─ С. 242.

Прийшла пора сіяти і влада, завершивши хлібозаготівлю(відібравши хліб), погнала голодних селян в поле. Сіяти було нічим.

Березень, 18(п’ятниця)
Харків. Постанова політбюро ЦК КП(б)У та РНК УСРР про хлібозаготівлі та весняну посівну кампанію. Оголошено завершення хлібозаготівель. Обкомам, райкомам та сільським організаціям КП(б)У запропоновано зосередити увагу на виконанні планових завдань посівної кампанії. В районах, де насіннєві фонди не були забезпечені громадським колгоспним зерном, вирішено провести мобілізацію посівного матеріалу з хлібних ресурсів, що були розподілені й перебували в особистому розпорядженні колгоспників як позика / Голод 1932-1933 рокв на Україні: очима істориків, мовою документів.─ К., 1990.─ С. 133.
Березень, 29(вівторок)
Харків. Телеграма ЦК КП(б)У міськкомам і райкомам партії. Запропоновано припинити відсилку з місць телеграм до центру з клопотанням про насінєву позику. Дано директиву зосередити зусилля на зборі насіння на місцях з метою організації колгоспної взаємодопомоги / Голод 1932-1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів.─ К., 1990.─ С. 143-144.
Березень, 30(середа)
За даними Наркомзему УСРР, на 26 березня план створення посівного фонду виконано в УСРР на 66,7%, а збір за культурами такий: ячменю-72,5%, вівса-62,9%, пшениці-46,2%...Створення насінєвого фонду пшениці: в Одеській області зібрано 26%, Дніпропетровській-42%, Київській-40,3%, Харківській-46,9%, АМСРР-60%, в районах Донбасу-67,2 від потреб / "Вісті” ВУЦВК.─ Харків, 1932.─ 30 березня.
Березень, 29(вівторок)
Телеграма уповноваженого Комітету заготівель при РПО СРСР в УСРР м. Степанського до Москви з проханням відмінити вивізні наряди на зерно за межі України, оскільки це загрожувало посівній кампанії / Український хліб на експорт: 1932-1933 рр.─ К., 2006,─ С. 81.
Підготував Володимир НАЛУЖНИЙ
На світлинах:

жертви голодомору, 1933 р. (на 1-й сторінці);

коні часів лихоліття, 1933 р.

Фото взяті з папки фотодокументів офіційного Інтернет-представництва Президента України Віктора ЮЩЕНКА.

Переглядів: 1881 | Додав: pprosvita | Рейтинг: 0.0/0
Ім`я *: